Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju pajączków na nogach. Należą do nich wiek, genetyka, ciąża, otyłość, stanie przez długi czas i zmiany hormonalne. Z wiekiem skóra traci elastyczność, a żyły stają się słabsze. Może to spowodować ich powiększenie i uwidocznienie przez skórę.
Genetyka a pajączki
Genetyka może odgrywać rolę w powstawaniu pajączków. Jeśli Twoi rodzice lub inni członkowie rodziny mają je, możesz być bardziej narażony na ich rozwój. Pracownik centrum medycznego Sublimed podpowiada:
Pajączki mogą być również spowodowane przez dziedziczną chorobę zwaną niewydolnością żylną, która występuje wtedy, gdy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo i pozwalają na gromadzenie się krwi w nogach. Może to spowodować, że żyły staną się powiększone i widoczne przez skórę.
Czynniki stylu życia a pajączki
Niektóre czynniki związane ze stylem życia mogą również zwiększyć ryzyko powstania pajączków. Długotrwałe stanie lub siedzenie wywiera nacisk na nogi i powoduje powiększanie się żył. Noszenie obcisłych ubrań lub wysokich obcasów to także powód ograniczania przepływu krwi w nogach, co prowadzi do powstania pajączków. Kolejną przyczyną powstawania tych zmian jest nadwaga, zwiększa ona ryzyko rozwoju pajączków, ponieważ wywiera dodatkowy nacisk na nogi i krążenie.
Leczenie i zapobieganie pajączkom
Na początku warto udać się do dermatologa, by dokładnie zbadał problem, a następnie zaproponował skuteczne leczenie. Istnieje kilka sposobów zwalczania pajączków, w tym skleroterapia (wstrzyknięcie preparatu w nadmiernie uwidocznione naczynia w celu ich obkurczenia), terapia laserowa i ablacja prądem o częstotliwości radiowej (zabiegi wykonywane w celu podgrzania żyły i spowodowania jej zapadnięcia). Aby zapobiec powstawaniu pajączków, należy starać się trzymać odpowiednią masę ciała, regularnie ćwiczyć, nosić luźne ubrania, unikać wysokich obcasów i robić regularne przerwy od siedzenia lub stania przez dłuższy czas.
Najnowsze komentarze