Press ESC to close

Odpowiednia dawka żeń-szenia

Preparaty z żeń-szeniem stają się coraz popularniejsze i więcej osób na własnej skórze przekonuje się o jego właściwości. Co jednak, gdy pojawią się pewne obawy? Jeżeli nie jest się pewnym, jak stosować żeń-szeń, warto zaznajomić się z opinią farmaceuty, lekarza lub też ulotkę dołączoną do opakowania preparatu, jeżeli już się go nabyło. A wcześniej można zapoznać się z wiadomościami poniżej, by mieć pewność, że stosowanie będzie prawidłowe.

Dla koncentracji i innych efektów – zdrowie

Jak udowodniono to badaniami, stosowanie żeń-szenia ma korzystny wpływ na zwiększenie koncentracji, polepszenie pamięci. Korzeń ten wykazuje działanie pobudzające, może więc też być stosowany w miejsce kawy – ale nie wraz z nią w dużej ilości, bo doprowadzi do zbyt dużego pobudzenia i nie pozwoli zasnąć. W jaki sposób można go przyjmować? Jedną z najczęściej wybieranych metod jest robienie z niego herbaty.

Herbata

Herbata z żeń-szenia może być pita dwa, trzy razy w ciągu tygodnia. Najlepiej jest wtedy zaparzyć korzeń żeń-szenia w termosie lub samowarze. Dodaje się do niego miodu i pije jak każdą inną herbatę. Tak przyjmowany napar wspaniale działa na górne drogi oddechowe.

Żeń-szeń w ampułkach

Inną formą przyjmowania i stosowania żeń-szenia jest przyjmowanie go w ampułkach. Tak przyjmowany żeń-szeń szybko wchłania się do organizmu i w bardziej efektowny sposób na niego oddziałuje. Jako tak wyglądający suplement diety żeń-szeń jest najczęściej sprzedawany po 10 ampułek – każda z nich to 10 mililitrów preparatu.

By nie przesadzić

Warto wspomagać się, przyjmując preparaty żeńszeniowe, ale stale na uwadze trzeba mieć pewne rzeczy. Po pierwsze, istnieje wiele przeciwwskazań, kto nie może pod żadnym pozorem ich przyjmować, jak i z jakimi skutkami ubocznymi należy się liczyć. Nie występują one za często, ale ryzyko jest zawsze.

Po drugie, pamiętać należy, że powinno się to odbywać regularnie – preparaty takie trzeba przyjmować w określonej dawce i również przez dany okres. Dzienna dawka powinna oscylować między 0,5 2,0 gramami. Kurację żeń-szeniem należy zakończyć po dwóch miesiącach stosowania preparatów.

U niektórych osób nawet stosowanie tak zwanych „bezpiecznych dawek” może spotkać się z wystąpieniem szeregu powikłań, takich jak wymioty, niestrawność, bezsenność. W przypadku kobiet po menopauzie mogą wystąpić efekty estrogennych. Jeżeli podczas przyjmowania preparatów żeńszeniowych pojawi się choć jeden z wymienionych, należy zaprzestać stosowanie.