Press ESC to close

Alergia pokarmowa: leczenie i zapobieganie.

Objawy alergii można złagodzić lekami (zwykle antyhistaminowymi). W przypadku alergii pokarmowej głównym środkiem jest jednak unikanie spożywania uczulającego pokarmu, czyli dieta eliminacyjna.

Poprawa objawów alergii pokarmowej.

Opieka i środki zalecane w przypadku alergii pokarmowej działają na objawy, stabilizując je lub powodując ich ustąpienie, a także przyczyniają się do poprawy jakości życia. Lekarz przepisuje leczenie objawowe dostosowane do objawów alergicznych.

  1. Alergiczny nieżyt nosa.
    W zależności od jego nasilenia, często łagodzi się go lekami przeciwhistaminowymi i miejscowymi (np. aerozol do nosa).
  2. Astma.
    Ostry atak astmy może być złagodzony przez natychmiastowe podanie leku rozszerzającego oskrzela. W razie potrzeby lekarz przepisze również leczenie w tle.
  3. Alergiczne zapalenie spojówek.
    Alergiczne zapalenie spojówek łagodzi się lekami antyhistaminowymi i antyalergicznymi kroplami do oczu.
  4. Pokrzywka.
    Leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć objawy pokrzywki.
  5. Egzema atopowa.
    W leczeniu egzemy atopowej przepisywane są kortykosteroidy skórne. Konieczne jest ciągłe nawilżanie skóry lekami emolientowymi (zmiękczającymi skórę).
  6. Wstrząs anafilaktyczny.
    To jest nagły przypadek medyczny. Wstrząs anafilaktyczny jest najpierw leczony za pomocą domięśniowego wstrzyknięcia adrenaliny (substancji, która zwiększa częstość akcji serca i ciśnienie krwi oraz rozszerza oskrzela). Konieczna jest hospitalizacja.

Usunięcie przyczyn alergii pokarmowej.

Leczenie alergii pokarmowej ma charakter profilaktyczny i polega na unikaniu wszystkich pokarmów, które wywołują reakcje alergiczne. Jest to dieta polegająca na unikaniu alergenów, przepisana przez lekarza po zakończeniu oceny alergologicznej. Dieta ta wyklucza zidentyfikowane alergeny i wszystkie pokarmy je zawierające. Dieta unikająca wymaga dokładnego czytania etykiet produktów spożywczych i szczególnej organizacji przygotowywania i/lub spożywania posiłków, w domu, w pracy lub w szkole.
Niektóre podstawowe środki medyczne, czasami przepisywane na receptę, mają skuteczność, która jest przedmiotem dyskusji naukowców lub jest w trakcie oceny. Należą do nich: zabiegi lecznicze oparte na lekach przeciwalergicznych, takich jak ketotifen lub kromony; podskórne lub doustne techniki odczulania przy użyciu zmodyfikowanych alergenów lub nawet doustne podawanie wzrastających dawek pokarmu w celu zablokowania reakcji alergicznych. Wykluczenie potencjalnych alergenów z diety kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią oraz z diety niemowląt w pierwszych miesiącach życia. Ta praktyka, znana jako „prewencja pierwotna”, jest stosowana w niektórych rodzinach zagrożonych alergią. Może to jednak spowodować zachwianie równowagi dietetycznej.