Stan hipnotyczny, każdy z was doświadczył przynajmniej raz, kiedy na przykład jesteś pochłonięty swoimi myślami podczas jazdy samochodem. I że to było tak, jakby samochód sam prowadził się do domu, czując się całkowicie pochłonięty czytaniem bardzo dobrej książki. Żyć czymś tak, jakby nic innego nie istniało wokół. Wszyscy już doświadczyliście tego stanu, w którym świadomość trochę się zmienia… Więc czym to właściwie jest? I jak można ją wykorzystać do leczenia?
Co to jest hipnoza medyczna?
Sesja hipnozy medycznej jest doświadczeniem sensorycznym, które pozwala pacjentowi odnaleźć wewnętrzne zasoby. Aby pomóc mu uwolnić się z objęć choroby lub bólu. Ta starożytna praktyka nie zawsze była wiarygodna z powodu sensacyjnych pokazów , którym była poddawana. Hipnoza medyczna jest jednak w rzeczywistości elastyczną i dostępną techniką, dostosowaną do wielu kontekstów opieki.
Od kilkunastu lat przyciąga coraz większą liczbę lekarzy, położnych, pielęgniarek i stomatologów. Hipnoterapeuta nie będzie próbował leczyć organów czy chorób. Ale leczyć pacjenta w jego całości, jego ciało fizyczne, jego emocje, jego odczucia, jego przekonania, jego przeszłość, jego zasoby psychiczne – wszystko, co będzie stanowić jego własny świat. Hipnoza pozwala człowiekowi zatroszczyć się o siebie i rozwinąć nowe dyspozycje wewnętrzne i behawioralne.
Hipnoza medyczna – sprzymierzeniec w walce z bólem.
W literaturze przedmiotu wiele miejsca poświęcono analgetycznemu działaniu hipnozy. Do najczęściej badanych należą: opieka nad ofiarami poparzeń, ból w trakcie i po operacji, skutki uboczne chemioterapii i migreny (zwłaszcza u dzieci).
Hipnoza byłaby w stanie oddziaływać na 2 składniki bólu: uczucie emocjonalne, ale także samo odczucie bólu. Niektóre badania (przeprowadzone na 27 osobach, które bardzo dobrze poddawały się hipnozie) wykazały nawet zdolność hipnozy do aktywowania obwodów neuronalnych odpowiadających bólowi fizycznemu. Dzieje się tak nawet przy braku bodźców bólowych.
Kiedy stosować hipnozę medyczną?
W raportach medycznych wymienia dużą liczbę wskazań w tym: ginekologia (trudna ciąża, nudności, wymioty), dermatologia (alergia, pokrzywka, łuszczyca, egzema), neurologia (migrena). Albo nawet zaburzenia odżywiania, psychologia, psychiatria, uzależnienia, gastroenterologia, stomatologia. Rzeczywiście, u dzieci hipnoza jest często skuteczna w przypadku braku koncentracji, nadpobudliwości, enurezy (moczenia nocnego) lub jąkania się.
Przeciwwskazania.
Hipnoza nie twierdzi, że leczy przyczynę problemu, ale że modyfikuje stosunek pacjenta do jego problemu. Dlatego też praktyka hipnozy może nie być odpowiednia dla osób cierpiących na poważne patologie psychiatryczne, takie jak schizofrenia czy autyzm. Istnieje ryzyko pogorszenia się objawów. Niezbędna jest wtedy opinia psychiatry hipnoterapeuty, który zna się na tych szczególnych przypadkach.
Jak przebiega sesja hipnozy medycznej?
Sesja hipnozy składa się z 3 etapów. Pierwszy z nich, zwany „indukcją”, prowadzi osobę badaną do stopniowego oderwania się od otoczenia (poprzez relaksację, utrwalenie jakiegoś punktu, opowiedzenie historii…). W kolejnej fazie, zwanej „dysocjacją”, osoba badana odcina się od percepcji słuchowej, wzrokowej i dotykowej.
Celem tej fazy jest dezaktywacja krytycznej świadomości podmiotu. Jego oddech i tętno zwalniają , ciało jest bezwładne i nieruchome. Podczas bolesnych zabiegów (opatrunek, infuzja) faza ta ma wystarczające działanie przeciwbólowe, aby umożliwić przeprowadzenie zabiegu. Pacjent zostaje tymczasowo odłączony od części swojego ciała, którą w życzliwym kontekście powierza opiekunowi. W trzecim etapie („pierwsza percepcja”) podmiot osiada w zmysłowości, która funkcjonuje poza rozumem.
Następnie hipnoterapeuta przekazuje sugestie w oparciu o cel sesji. Następnie hipnoterapeuta zwraca uwagę pacjenta na fizyczne wskazówki dotyczące czasu i miejsca, aby umożliwić mu płynny powrót do rzeczywistości.
Najnowsze komentarze