Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega próchnicy. Ważny jest nie tylko sposób i częstotliwość szczotkowania zębów, ale również dobór odpowiedniej pasty do zębów, płynu do płukania ust czy nici dentystycznych. Zaniedbując higienę jamy ustnej narazimy się na częste i nieprzyjemne wizyty u dentysty, a w skrajnych przypadkach nawet na utratę uzębienia czy poważne choroby ogólnoustrojowe jak np. choroby serca. O czym pamiętać, myjąc zęby?
Dobór odpowiedniej pasty do zębów to nie lada wyzwanie. Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele produktów, różniących się między sobą właściwościami czy efektami, które mają przynieść. Wybór właściwej pasty jest ważny, jeśli chcemy osiągnąć zamierzony cel. Pasty do zębów różnią się między sobą przede wszystkim składem. Z kolei poszczególne składniki wpływają na to, w jakich schorzeniach i problemach pasta będzie dobrze się sprawdzać.
Odpowiedni dobór pasty do zębów – aby leczenie nie było konieczne
Aby pasta do zębów spełniała swoją funkcję, musi zawierać szereg substancji. W jej składzie znajdziemy środki o działaniu, ściernym, polerującym, pieniącym, smakowym, zagęszczającym, konserwującym czy bakteriostatycznym. Pasta, która świetnie sprawdzi się do codziennego stosowania, a także w przypadku problemów z próchnicą, powinna zawierać fluor. Zabezpiecza on szkliwo przed szkodliwym działaniem kwasów i bakterii, które występują w pożywieniu. Co więcej fluor zabezpiecza zęby przed pojawieniem się ubytków. Im więcej fluoru w paście, tym skuteczniejsza obrona przed próchnicą.
Osoby, które chcą cieszyć się białym uśmiechem, mogą sięgać po pasty wybielające. Ich głównymi składnikami są nadtlenek karbamidu, wodorowęglan sodu, aktywny węgiel, czy też nadtlenek wapnia. Ich zadaniem jest usuwanie znajdującego się na zębach nalotu. Dzięki zawartym substancjom zmienia się odcień zębów na jaśniejszy. Wybierając pastę wybierającą, musimy zwrócić uwagę na to, jaki ma współczynnik ścieralności, który odpowiada za usuwaniem przebarwień na szkliwie. Zaleca się, aby pasta do zębów, którą stosujemy codziennie nie miała większego czynnika RDA niż 45.
Kolejnym rodzajem past do zębów są pasty antybakteryjne. W ich składzie znaleźć można, między innymi ekstrakty z ziół, aktywny tlen, chlorheksydynę, złoto koloidalne, srebro, czy też jony magnezu i cynku. To pozwala zapobiec rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Są one również pomocne w walce z różnymi schorzeniami jamy ustnej, takimi jak zapalenia dziąseł, czy krwawienia. Kolejnym rodzajem past do zębów są pasty na nadwrażliwe zęby. Ich zadaniem jest zredukowanie mikro-uszkodzenia szkliwa oraz otwarte kanaliki.
Najnowsze komentarze