Powikłania po przeziębieniu są dużo rzadsze i mniej poważne niż w przypadku grypy. Do najczęstszych należą, podobnie jak w przypadku grypy, zapalenie zatok, przynosowych zatok obocznych nosa i zapalenie ucha środkowego.
Nagły ból, początkowo łagodny, a następnie przechodzący w silny, dokuczliwy może świadczyć o zapaleniu ucha, który jest jednym z najczęstszych powikłań niedoleczonego przeziębienia. Jednak może być efektem także wirusowego zapalenia ucha lub niekiedy pod wpływem wody. Ponieważ uszy nie lubią wody, zdarza się, że doprowadza ona do stanów zapalnych, dotycz to szczególnie osób, które posiadają podwyższony poziom wody w uszach, szczególnie często spotykany u dzieci. Stany zapalne uszu pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, w zależności od przyczyny zapalenia, które mogą spowodować, zarówno wirusy, jak i bakterie, które dostają się do ucha środkowego, powodując zapalenie i gromadzenie się wysięku. W wyniku powstałego stanu zapalnego dochodzi do podwyższonego ciśnienia w uchu środkowym. Jednak dużo większe ryzyko zachorowania jest u dzieci do 11 roku życia, dzieci stanowią połowę pacjentów i jest to związane z budową anatomiczną ucha.
Jakie są objawy zapalenia ucha
Zazwyczaj pierwszym niepokojącym objawem w przypadku zapalenia ucha jest silny ból, przeważnie pojawiający się nocą. Następnie dochodzi do osłabienia słuchu, pogorszenie samopoczucia, nudności, wymiotów i wysokiej gorączki. Jeżeli pomimo zastosowania doraźnych środków obniżających gorączkę i przeciwbólowych preparatów dostępnych bez recepty, objawy nie ustępują, a jedynie zmniejszają się, to sygnał, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha.
Jak leczyć zapalenie ucha
Leczenie zapalenia ucha przebiegającego z gorączką, praktycznie zawsze wymaga szybkiej wizyty u lekarza. Laryngolog, internista lub pediatra w przypadku dzieci, pediatra dobierze odpowiedni antybiotyk i leki przeciwbólowe, które uśmierzają ból i obniżają gorączka. Jeżeli ból jest ostry, lekarz morze naciąć błonę bębenkową, co powoli na wyciek ropy. Podstawą diagnozy jest zbadanie ucha przez wziernik.
Nie wolno bagatelizować stanu zapalnego ucha, ponieważ nieleczone może przejść w stan przewlekły lub rozszerzyć się na sąsiednie obszary np. opony mózgowe.
Jeżeli ból ucha jest łagodny, można próbować domowych sposobów, i samoleczenia. Jeżeli jednak nasila się, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie lub przebiega z gorączką i złym samopoczuciem, jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Nieleczone zapalenie ucha może powodować poważne konsekwencje, włącznie z utratą słuchu.
Najnowsze komentarze