Press ESC to close

Niepłodność męska. Jak z nią walczyć?

Bardziej powszechna niż nam się wydaje, męska niepłodność jest wciąż tematem tabu. Tym bardziej szkoda, że w wielu przypadkach można zastosować skuteczne leczenie: nigdy nie wahaj się skonsultować z lekarzem, jeśli masz problemy z poczęciem dziecka.

Co to jest niepłodność męska?

Po pierwsze: stała niepłodność a bezpłodność tymczasowa to dwa różne zaburzenia. Rzeczywiście, diagnoza sterylności jest stawiana tylko wtedy, gdy istnieje całkowita i ostateczna niezdolność do naturalnej prokreacji: może być związana z całkowitym brakiem plemników (azoospermia), na przykład pochodzenia genetycznego. Niepłodność tymczasowa, z drugiej strony, może bardzo dobrze odnosić się do doraźnego lub możliwego do skorygowania zaburzenia płodności. W praktyce o niepłodności mówimy wtedy, gdy para nie jest w stanie mieć dziecka po 2 latach regularnego uprawiania seksu bez zabezpieczenia.
Po roku nieudanych prób mówimy o hipopłodności. Na tym etapie nic nie wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach nie uda Ci się począć dziecka w sposób naturalny. Ale być może warto już teraz zasięgnąć porady lekarskiej, choćby po to, by upewnić się co do swojej płodności lub nie tracić niepotrzebnie czasu, jeśli rzeczywiście konieczne będzie leczenie.

Niepłodność męska: objawy.

Nieprawidłowo długi czas poczęcia to najbardziej charakterystyczny objaw niepłodności. To powiedziawszy , męskiej niepłodności mogą również towarzyszyć problemy z erekcją lub wytryskiem, choć jest to dalekie od systematyczności. Na przykład, niektórzy mężczyźni nie są w stanie doprowadzić do wytrysku mimo przeżytego orgazmu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku wytrysku wstecznego: zamiast do pochwy, nasienie trafia do męskiego pęcherza moczowego. Ślady nasienia są następnie znajdowane w moczu podczas badania.

Co powoduje niepłodność u mężczyzn?

Zaburzenia hormonalne, żylaki jąder, niedrożność dróg rodnych, przewlekłe infekcje (np. zapalenie gruczołu krokowego), poważne niedobory żywieniowe, leczenie farmakologiczne – przyczyny męskiej niepłodności są zbyt liczne, by je wymieniać. Większość z nich skutkuje problemem z emisją i cyrkulacją plemników lub zaburzeniami spermatogenezy (produkcji plemników), takimi jak:

  • azoospermia;
  • oligospermia (niewystarczająca liczba plemników);
  • astenospermia (niska ruchliwość plemników);
  • teratospermia (zbyt duża ilość nieprawidłowych plemników w nasieniu);
  • oligoasthenoteratospermia (trzy z powyższych nieprawidłowości w tym samym czasie).

Poradnictwo w zakresie diagnostyki i leczenia niepłodności męskiej.

Spermogram, pierwsze narzędzie diagnostyczne dla męskiej niepłodności
Służy do oceny jakości nasienia: jest to klasyczne badanie w przypadku podejrzenia niepłodności u mężczyzn. Z reguły nasienie pobierane jest bezpośrednio w laboratorium lub w klinice: przed wizytą należy zachować abstynencję przez 3 do 5 dni. W dniu wizyty upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami zespołu (np. mycie rąk, dezynfekcja). Jeśli dyskomfort Cię blokuje, nie wahaj się o tym mówić: Twój partner może Ci pomóc.

Niepłodność męska: co z leczeniem?

Po postawieniu diagnozy, przy pomocy spermogramu i ewentualnych badań dodatkowych (np. badania krwi, USG jąder), można rozważyć różne sposoby leczenia w zależności od przyczyny. Czasami leczenie hormonalne lub różne leki są wszystko, co jest potrzebne do skorygowania męskiej niepłodności. W innych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Wreszcie, jeśli przyczyna niepłodności nie może być bezpośrednio leczona, można rozważyć techniki MAP (Medically Assisted Reproduction).

Niepłodność męska: poprosić o wsparcie?

Niepłodność męska jest często bardzo nieprzyjemna, zwłaszcza gdy jest trudna lub niemożliwa do skorygowania. Na dłuższą metę może to prowadzić do ogromnego cierpienia psychicznego i niezgody w małżeństwie. W tego typu sytuacjach nie wahaj się skonsultować z psychologiem, sam lub z partnerką: terapia często przynosi zadowalające wyniki.