Press ESC to close

Czym są zaburzenia odżywiania?

Pragnienie do osiągnięcia wysportowanej i zdrowej sylwetki spędza sen z powiek wielu kobiet, Wszechobecne w obecnych czasach media społecznościowe kreują obraz perfekcyjnego ciała. Zewsząd otaczają nas zdjęcia uśmiechniętych influencerów, znakomicie prezentujących się w skąpych strojach, na plaży, czy w modnych restauracjach. Bardzo często można wręcz odnieść wrażenie, że piękne ciało jest kluczem do szczęścia i akceptacji w gronie znajomych.

Większość magazynów kierowanych zarówno do kobiet jak i mężczyzn, na okładce prezentuje nam wyidealizowany obraz atrakcyjnych celebrytów i modelek. Wszystko to, okraszone nagłówkami, które i nam umożliwią osiągnięcie takich samych efektów, w jak najkrótszym czasie. Portale plotkarskie rozpisują się nad wyglądem gwiazd, opisując nie przebierając w słowach-każdy szczegół. Można by odnieść wrażenie, że sukces w niemal każdej dziedzinie, jest nierozerwalnie związany z nienagannym wyglądem.
Wszystko to niestety sprzyja coraz większej ilości zaburzeń odżywiania, które mogą być prawdziwie opłakane w skutkach.

Statystycznie niemal każda kobieta przynajmniej raz w swoim życiu była na diecie. Internet pęka w szwach od ilości cudownych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów. Oczywiście w jak najkrótszym czasie. Presja społeczeństwa bywa ogromna. Często właśnie w takich momentach, najłatwiej paść ofiarą własnej obsesji dotyczącej jedzenia. Zaburzenia odżywiania są schorzenie i jako takie wymagają pomocy lekarskiej. Osoba dotknięta tym problemem, często doprowadza się do stanu, w którym nie jest w stanie sama sobie poradzić. Zaburzeniom odżywiania często towarzyszy depresja, nerwica i zaniżone poczucie własnej wartości. Mogą występować u osób w każdym wieku, natomiast najczęściej są obserwowane wśród młodych kobiet. Często obserwowanymi objawami są zmiany zachowań związanych z jedzeniem np. unikanie spożywania posiłków wśród grona znajomych czy rodziny, niska samoocena, pogorszenie zdrowia i w większości przypadków utrata masy ciała, przy jednoczesnym zaprzeczaniu stosowania jakiejkolwiek diety.

Zaburzenia odżywiania powodują bardzo wiele powikłań w organizmie, w stosunkowo krótkim czasie. Utrata masy mięśniowej, zaburzenia rytmu serca, problemy z płodnością, czy gwałtowne zmiany nastrojów, to jedne z wielu z którymi borykają się osoby dotknięte tym problemem. Schorzenia te wymagają leczenia i niejednokrotnie ogromnego nakładu czasu , współpracy z lekarzem i psychoterapeutą. Warto więc zawsze zwracać uwagę na powyżej wymienione symptomy czy zachowania, gdyż mogą one świadczyć, że ktoś w naszym otoczeniu potrzebuje wsparcia lub pomocy w walce z chorobą.