Uzależnienia są ogromnym problemem wśród Polaków. Najczęściej kojarzą się z alkoholem, narkotykami lub papierosami. Zagadnienie jest jednak znacznie szersze. Na uwagę zasługuje na przykład tak zwana lekomania, czyli uzależnienie od leków. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Jakie są najpopularniejsze mity oraz jakie fakty dobrze znać na temat uzależnienia od środków farmakologicznych?
Czy występowanie lekomanii jest mitem w Polsce?
O faktach i mitach na temat uzależnień w Polsce można by długo mówić. Jednak w przypadku lekomanii szczególnie krzywdzący jest pogląd, że nie jest to uzależnienie ani problem. W rzeczywistości jednak sprawa wygląda zupełnie inaczej. Otóż lekomania jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych, a leczenie lekomanii jest jedyną słuszną drogą, jeżeli doszło do uzależnienia. Nadużywanie leków nie tylko niekorzystnie wpływa na zdrowie, ale w przypadku przedawkowania może nawet doprowadzić do śmierci. Mitem jest też, że lekomania, jak i inne uzależnienia dotykają wyłącznie niższych klas społecznych.
Bardzo często problem dotyczy też osób z wyższym wykształceniem, którym pozornie w życiu wiedzie się naprawdę dobrze. Nieprawdą jest również, że problem porzucenia nałogu wiąże się z brakiem motywacji. W praktyce wygląda to tak, że jest zakorzeniony w psychice, a po odstawieniu leków pojawiają się dolegliwości fizyczne i psychiczne, więc najczęściej specjalistyczne wsparcie okazuje się nieuniknione.
Co trzeba wiedzieć na temat lekomanii?
Oprócz świadomości najpopularniejszych mitów na temat lekomanii warto również znać kilka faktów na jej temat. Często bowiem zdarza się tak, że uzależnienie ma swoje podłoże w innych zaburzeniach. Mogą to być przewlekłe stany napięcia emocjonalnego, nerwica czy depresja. Lekomania może być też wynikiem hipochondrii oraz chęci ucieczki przed problemami stawianymi przez życie. O to, dlaczego specjalistyczne wsparcie jest wówczas ważne, zapytaliśmy specjalistę z prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, który wyjaśnił:
– Korzyści z podjęcia leczenia lekomanii w ośrodku są liczne. Wówczas można liczyć na szczegółowe informacje i profesjonalne wsparcie. Osoba uzależniona otrzyma także wskazówki dotyczące tego, co zrobić, aby nie doszło do powrotu do starych nawyków.
Najnowsze komentarze