Trudno wyobrazić sobie życie bez zębów. Bez nich spożywanie większości pokarmów byłoby znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe. Zęby mogą spełniać swoją funkcję dzięki specyficznej budowie. Składają się one z różnych tkanek i elementów i zaliczane są do najbardziej złożonych struktur anatomicznych i histologicznych w organizmie człowieka. Jak zbudowane są ludzkie zęby?
Budowa anatomiczna zęba
Ludzki ząb składa się z dwóch głównych elementów: korony i korzenia. Korona to część zęba widoczna ponad dziąsłem. Pokryta jest szkliwem, a zaraz po wyrżnięciu zęba także oszkliwiem, które szybko się jednak ściera. Poniżej korony znajduje się korzeń. Tkwi silnie umocowany w zębodole przy pomocy włókien ozębnej wnikających do cementu. Na jego szczycie znajduje się otwór wierzchołkowy, przez który przechodzą naczynia krwionośne i chłonne oraz nerwy. Każdy ząb ma od jednego do kilku korzeni. Aby poznać ich położenie, wykonuje się RTG zęba. Miejsce połączenia korony i korzenia zwane jest szyjką zębową. Może ona występować w kilku wariantach.
Budowa histologiczna zęba
Każdy ząb składa się z takich samych tkanek. Najbardziej zewnętrzną z nich jest szkliwo. To najtwardsza tkanka w organizmie człowieka (5 w skali Mohsa). Nie ma nerwów, naczyń ani komórek. Pod szkliwem znajduje się zębina. Jest miększa od szkliwa i przypomina kość. Zawiera wypustki komórek i włókna nerwowe. Pod zębiną znajduje się miazga. To silnie unerwiona i unaczyniona tkanka łączna.
– Miazga pełni funkcję odżywczą, dostarczając substancji odżywczych i tlenu do zęba. Ponadto rejestruje ból ze względu na rodzaj bodźca i jego lokalizację – tłumaczy stomatolog z przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. – Z tego powodu jakiekolwiek zmiany zapalne w miazdze skutkują silnym bólem.
Rodzaje zębów
W jamie ustnej człowieka można wyróżnić kilka rodzajów zębów. Pierwszym z nich są siekacze. To cztery najbardziej środkowe zęby (jedynki i dwójki). Służą do krojenia i rozdzierania pożywienia. Po obu stronach siekaczy znajdują się kły (trójki). Przytrzymują i rozdzierają jedzenie. Czwórki i piątki to przedtrzonowce. Każdy z nich ma na ogół dwa guzki. Służą do rozbijania cząstek pokarmu. W tylnej części jamy ustnej znajdują się trzonowce: pierwsze (szóstki), drugie (siódemki) i niekiedy trzecie (ósemki). Każdy z nich ma zwykle od czterech do pięciu guzków. Ich zadaniem jest kruszenie i mielenie pokarmu.
Najnowsze komentarze