Na sygnale, nawet gdy brakuje tych dostępnych od NFZ
Widzimy, czy słyszymy z daleka odgłos karetki. Niektórzy w odpowiedzi na to reagują emocjonalnie, starają się zrobić wszystko, aby ułatwić przejazd ambulansowi na drodze , a inni jakoś tak bezrefleksyjnie czasami nie przepuszczają pędzącej karetki. Jedną z nich może być ta prywatna, z której to może skorzystać osoba w potrzebie będąca z różnych względów niezakwalifikowana do przejazdu tą zapewnioną przez NFZ. Prywatny transport jest równie niezawodny, co ten z NFZ. W sytuacji, gdy konieczne jest podjęcie natychmiastowego leczenia wówczas taki człowiek ma prawo do bezpłatnego przejazdu do pobliskiego podmiotu leczniczego. Jeśli zachodzi potrzeba zachowania ciągłości leczenia, to także w tym przypadku opieka zdrowotna jest zapewniona. Wynika to z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Przewóz medyczny może zostać zapewniony jeśli posiadamy ubezpieczenie zdrowotne uprawniające do skorzystania ze wsparcia jakie udziela transport wraz z załogą, gdy doszło do dysfunkcji narządu ruchu i pacjent otrzymał zlecenie od lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego. Ona stanowi podstawę do podjęcia decyzji o tym, że pomoc ta przyjedzie, ale to po uregulowaniu płatności – choćby częściowej. Jeśli wymieniony wyżej wymóg nie zostanie spełniony, wówczas świadczeniobiorca ma prawo zwiększyć koszty do ok. 60%. Może tak też się stać, kiedy okaże się, że osoba ta posiada następujące choroby: krwi, narządów krwiotwórczych, układu krążenia, układu nerwowego, psychicznych i zaburzeń zachowania, czy też tych zakaźnych oraz przy urazach i zatruciach.
Co znajduje się w karetkach i po co taka płatna opcja?
Prywatne posiadają systemy tlenowo-próżniowe, materace próżniowe, nosze, kołnierze szyjne, krzesła kardiologiczne, defibrylatory, zestawy reanimacyjne, czy pulsoksymetry – te wszystkie istotne rzeczy znajdują się w prywatnej karetce. Nie brakuje w nich również ogrzewania, klimatyzacji i wyposażone są w systemy nawiewowo-wentylacyjne. Co najważniejsze, można liczyć na wykwalifikowany zespół, zazwyczaj składający się z dwóch ratowników. Ambulansy muszą spełniać wszelkie normy związane z transportem pacjentów. Przede wszystkim musi być bezpieczny i niezawodny. Transport prywatny może posiadać także auta osobowe i busy przeznaczone do przewozu osób w pozycji leżącej. Istnieje możliwość zamówienia karetek na imprezy, czy wydarzenia sportowe, gdzie przebywający w razie czego mogą liczyć na wsparcie ratowników, co stanowi swego rodzaju zabezpieczenie, notabene, niezwykle istotne przy różnego rodzaju eventach, zwłaszcza tam, gdzie obecny jest alkohol. Podczas imprez masowych, ratownicy posiadają ze sobą cały niezbędny sprzęt medyczny. Wykonują patrole ratownicze, czy zapewniają zabezpieczenie typu „S” i „P”. W przypadku „S” wysyłany jest lekarz systemu oraz dwóch ratowników medycznych, a zespół wyjazdowy w standardzie „P” składa się z dwóch lub trzech ratowników medycznych.
Najnowsze komentarze